BLOG MUHASEBESİ MİMİ


Yeni bir mim başlatmış  Blogcu Sultan blog arkadaşımız. Ben daha önce tanımıyordum bu mim sayesinde rastlamış oldum bloğuna. Bu mimi dün Sevkoz cevaplamıştı onu okumuş ve çok sevmiştim soruları. Hatta o an mimlenmesem bile cevaplamayı düşünümüştüm bu mimi, ama gece beni sevgili Aslı mimlemiş zaten, pek mutlu oldum. Aslı'nın cevapları da burada.

Hayatımın her döneminde her konunun muhasebesini yaparım mutlaka. Her şey planlı her şey sorgulamalıdır benim hayatımda. Her yaşadığım günün özeti en ince ayrıntısına kadar kayıtlıdır defterimde. O yüzden bu mimi pek sevdim.


Blog Alemine Nasıl Girdin?

Ben, dönem-dönem ara verip tekrar dönsem de, blog alemine ilk olarak 2002 yılında merhaba dedim. Çok fazla gazete okuyor ve köşe yazarlarını takip ediyordum o dönem. O günlerde de işte bir şeyler yazıp duruyordum hep defterlerime, yarışmalara da katılıyordum çokca. Sonra bir gece aniden blog açmaya yazılarımı orada toplamaya karar vermiştim. Okuduğum kitapların yorumlarını ve kendi öykülerimi hikayelerimi not ediyordum oraya. Pek yazan yoktu ama, o yüzden uzunca süre ara vermiştim ve 2010 yılında çok fazla bir canlanma hareket olmuştu Blog Aleminde, işte o zaman tekrar dönmüş ve kendimi çok güzel komşulukların olduğu sıcacık bir mahallenin içinde bulmuştum. Şimdi de yine çok sıcak çok güzel bir ortam var, seviyorum bu dönemi de..

Hangi blog sana ilham oldu?

İlham aldığım bir blog olmadı. Blog alemini de kendim buldum, bloğumu açtığımda da okuduğum bir blog yoktu, hepsini sonradan bulup okumaya başladım. Ama sonrasında yazmak konusunda olmasa da bir çok farklı konularda ilham aldığım bloglar oldu tabii, her birinden bir şeyler ekledim hayatıma.

Bloğa yazdığın ilk yazınla son yazın arasında fark var mı?

İlk yazımı hiç kaybetmedim duruyor, ben bir fark olduğunu düşünmüyorum. Yazma şeklim değişti tabii o fark var, yine bir konu hakkında yazılar hikayeler yazıyorum bazen ama kitap yorumları yazmıyorum. Ve genelde yazdıklarım Güne Notum şeklinde hayatımın içinden kırıntılar.

Yakın çevrendeki insanlar bloğunu biliyor mu?

Ailem sadece blog yazdığımı biliyorlar, ama nerede ne yazdığımı önemsemiyorlar. Genelde çenemden yeterince dertli oldukları için bir de yazılı olarak beni dinlemeye katlanmak işkence olacaktır zaten :) Arkadaşlarımın da bazıları biliyor bloğumu.

Blog yazmak yaşantına ne kattı ya da çıkardı?

Elbette yazmak konusunda da hayatıma çok şey kattı ama en önemlisi de bir dolu arkadaşı hayatıma eklemiş olmasıdır. Blog yazmak sayesinde o kadar çok dostum, arkadaşım oldu ki. Hala daha yeni bloglar tanımaya devam ediyorum. Her blog yazarı ayrı masal..Hayatıma bir sürü masal katmış oldu blog alemi.

Şu anda bu mim yayını ile birlikte bloğunda kaç yazı ve kaç sayfa görüntülenmen var?

Bu bloğum ilk açtığım blog olmadığı için, önceki senelerde de başına bir olay gelip yazılarımın çoğu silinmiş olduğu için çok fazla yazım yok. Zaten uzun zamandır ara vermiştim, şu son bir kaç ayrdır tekrar bir merhaba diyerek yazmaya başladım bloğuma.
Ne kadar görüntülendim bunun pek bir önemi yok aslında, önemli olan ne kadar sevdim ve sevildim.. Sevmeye çok sevdim, sevildiğime de inanıyorum. O kadar çok arkadaşım oldu ki, buraya uğramasam "neredesin" diye soran, bir yorumda ya da yayında bahsettiğim bir şeyi okuyup detayını soran, beni merak eden sevdiğini dile getiren...bir çok arkadaş.. Benim için önemli olan tek şey de budur işte.

Hangi bloğun muhasebesini öğrenmek istiyorsun?

Aslında kimler yazdı kimler mimlendi bilemiyorum, bu ara biraz uzak kaldım bloglardan. Ama bence herkes yapmalı bu mimi. Ben mesela ilk gördüğümde mimlenmiş olmasaydım da yapacaktım.
11 MAYIS 2018 / 21:40

20 yorum:

 1. 2002 yılında kısmını görünce vay be dedim ara ara aralar vermiş olsan da 😊 yazılarını merakla bekliyorum daha nice yazılarin olsun insAllah 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de seni merakla ve keyifle okuyorum Aslı, iyi ki rastlaştık :)
   Ayrıca tekrar teşekkür ederim, bu muhasebeyi yapmamı sağladığın için :)

   Sil
 2. Ooo 2002 demek sende oldukça eskilerdenmişsin canım.Çok güzel bir mim olmuş keyifle okudum.Dıger yazılarını da zevkle okuyorum zaten emeğine sağlık Zeynepcim:))
  Daha nice yazı ve paylaşımlarımız olsun inşallah.Sevgilerimle ❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birbirimizi daha yakından tanımaya yardımcı oluyor bu mimler, seviyorum 😊
   Ah evet, birlikte çok güzel günler anılar biriktirelim 🎈

   Sil
 3. Benim de mimlendiğim bir konu. Cevaplarınız sayesinde daha çok tanıyoruz sizi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba😊
   Herkes yapsın bu mimi, okumak çok keyifli oluyor. Sizin cevaplarınızı da okuyalım o zaman.

   Sil
 4. çok güzel iyi ki de gelmişsin :) canım benim :) daha nice güzel masaların olsun inşallah bende yapıcam bu emeğine sağlık keyfile okudum canım benim sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi ki de seni bulmuşum 🤗
   Ne güzel seni tanımak, muhabbet etmek, okumak.. İyi ki varsın sen💕
   Senin mimlendiğini gördüm o yüzden mimlemedim, hadi yap, okuyalım 😊

   Sil
 5. zeynep ablaa :)) neden bilmiyorum ama senin bence herkeste olduğu gibi kendi yaşam tarzın var ama sende beni etkileyen şeyin şu olduğunu düşünüyorum;uzun süre yanlız tek başına kala bilirsin uzun süre düşüncelere dala bilirsin ve her şeyi genelde tek yapmayı seversin..
  yani bilmiyorum bunlar geliyor yazılarını okuyunca aklıma :) ne kadar doğru bilemem tabi.
  bu mim deki cevaplarını da çoook beğendim gerçekten çok güzel olmuş emeğine sağlık :) kucak dolusu sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar doğru tanımlamışsın beni ve ne kadar güzel tanımışsın sen beni :)
   Benden de sana kocaman öpücükler Şirine..

   Sil
 6. Çok keyifliydi gerçekten. 2002 diyince çok etkilendim. Güzel, samimi bir ortam olması çok hoş. Artık yazılarınızı çalışmalarınızı takipteyim. Emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çook teşekkür ederim ne güzel bir yorum bu :)
   Daha çok seneler birlikte bu samimi ortamda paylaşmaya, anılar biriktirmeye devam edelim :)

   Sil
 7. ha haaa çevrem okumasın daha iyi diyosuuun ha haaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fazla dozda zeynep alımı zarar verir diye düşünüyorum Deep :))

   Sil
 8. Mahallenin eskilerindensin, keşke o zamanlar ben de bilseymişim buraları da seni okuyabilseymişim. Ama bak burada yollarımız kesişti iyi ki tekrar dönmüşsün de cıvıl cıvıl yazılarını okuyabildim :)

  Sevgilerimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seni ben yeni tanımadım ki Ezgi, çoook senelerdir tanıyor biliyormuşum hissi var içimde..Bu öyle güzel bir duygu ki. Kısa sürede bunu oluşturmak çok değerli bir şey bence. Çook teşekkür ediyorum ve varlığına da şükrediyorum :)

   Sil
 9. Daha çok yazmalısın diye düşünüyorum. Seni tanımakta güzeldi. Sevgiler canım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah, yazma konusunda ben de öyle olmasını istiyorum ama planladığımız gibi gitmiyor bazen bazı şeyler. Yine de buralarda olmak çok güzel ve seni tanımak da çok güzel :)

   Sil
 10. Güzel bir mim olmuş, kaleminize sağlık. :))
  Blog keşif etkinliğinden geliyorum, benim bloguma da beklerim. :))

  YanıtlaSil