Sessiz Sedasız Kristaller;
Aralık, Ocak, Şubat... Kış mevsiminin payına düşen aylar. Karlar yağar, hava o kadar soğuk olur ki; her yer buz tutar. Buna rağmen, insanın içine doğan bu sıcaklık nereden gelir?
Sessiz-sessiz yağar kar taneleri... Öyle zarif, öyle ince, öyle güzeller ki..Bakmayın soğuk olduklarına, dokunduğunuz an hassasiyetlerinden erirler, sıcaklığını hissedersiniz.
Dünya gezegeninde, Kuzey Yarımkürede her kış bazı bölgelerde ise dört mevsim yağan kar taneleri hiç kavga etmezler. Aralarında ne bir çatışma olur, ne de bir çarpışma. Seslerini duymazsınız. Bağrışlarını mı? Asla!

İşte onları seyrederken kendimi kınarım. Hiç biri bir diğerine benzemeyen milyonlarca kar taneleri bir uyum, bir aheng, bir antlaşma içerisinde yaşantılarını sürdürürler. İki insan ise bir-birine uyum sağlayamaz, sınırlarını aşarlar. Milyonlarca insan bir araya gelse bencillikleri uğruna hemen savaş olur. Ancak kar gibi kendini mikroptan arındıran, sessizliğini koruyan, görevlerini bilen, fikirleri bembeyaz, kendileri tertemiz olan insanlar bundan müstesnadır.

Birlik beraberlikleri ise beni çok özendirir. Bir kar tanesi tek başına erimeye mahkum iken; birlik olduklarında ise, eriyip yok olmak yerine, buz olur yerlerinde kalırlar. Çiğ olur yer yüzüne heybet saçarlar. İnsanlar kar tanesinden korkmaz, buzda kaymaktan, çiğ altında kalmaktan korkarlar. Birliklerinden bir kuvvet doğarken, sevgi, neşe de dağıtırlar. Bütün kar manzaralarının baş-kahramanı "KardanAdam" olurlar.
Çocukların hafızalarına kazınan, büyüklerin eğlendikleri "KardanAdam" çok sevimlidir.
Çığ gibi korku saçmaz, gülümser etrafındakilere, Onu üşüyor zannedip atkı, şapka giydirenlere...

Kartaneleri sedasızdırlar, yağarken yankılanmazlar. Ama edalıdırlar. Kendilerine has üslûplarıyla nazlı-nazlı yağarken birden tipiye döndüklerini görürsünüz. Tipi, fırtına, bora... Evet bu bir tabiat olayıdır ama; Aslında onlar sinirlenmişlerdir. Peki ya kime?
Camın önünde, kaloriferin üzerine sıralanan, karları umursamazcasına açan; Beyaz-Pembe-Mor Menekşelere...

Bu kristaller çok mütevazidirler ama her yere hakim olmak isterler. Kış mevsiminde ne bir yaprağın yeşermesine, ne bir çiçeğin açmasına ne de bir böceğin uçmasına asla  tahammülleri yoktur. Buna rağmen, Kardelen, Noel Gülü, Çayır Güzeli, bütün korkularını yenerek bu mevsimde açarlar.
Tabiattaki diğer canlılar ise; Kar yağdı mı hemen yuvalarına gizlenirler. Karlar yeryüzünde bembeyaz bir deniz gibi dururlar, üzerlerinde başka bir renk istemezler. Ne kadar da asildirler.

Kar maceraları da ayrı bir zevk. Eğer bu kış tatil bölgelerinden birine giderseniz, mutlaka bir kaç satır günlüğünüze yazıp, bir kaç fotoğraf albümünüze koymalısınız, en tatlı anılarınız bunlar..Kışın zevkini en çok çıkaran sizler olacaksınız.

Benim ruhumda Kış olunca her yönüyle Kartanelerine benziyor aslında. Kış oldumu Kartanesi, İlkBaharda Kırçiçeği olur. Yazın dalında kırmızı kiraz, Sonbaharda yağmur gibi süzülür.

Biz; 2013'ün biran önce bitmesini dileyerek,  2014'ün ilk günlerini görmek için sabırsızlanıyoruz şu günlerde...Ailecek biraz nefes almayı, artık biraz gülümsemeyi hakettik diye düşünüyoruz ve kötü günlerimizi biten sene ile birlikte geride bırakacağımıza inanarak, temiz bir sayfa açılmış yeni bir senenin keyfini çıkaracak planlar hazırlıyoruz şu günlerde...
Hele birde kar yağarsa; çok eğlenceli geçeceğine, kar manzaralı bir kartpostal kadar güzel olacağına inanıyoruz..

Kışın bazen hava berrak olur, Kış Güneşi çıkar, hiç bir mevsimde olmadığı kadar sıcak olur ya hani... İşte o Güneş belki de bizim içimiz de çıkar diye umutlanıyoruz...

Karlar yağsın... Ama gönlüm ister ki; kimse üşümesin, kimse aç kalmasın, yollar kapanmasın,  çocuklar hasta olmasın, gurbette kimse kalmasın, herkes sıcacık evinin camından seyretsin onları. Yoksa üzülürler, eziyet verdiklerini düşünerek yağmayabilirler...

Hepimiz için bu Kış Günlerimizin sıcacık ve huzurlu geçmesini diliyorum..


                                                                                                                                                                27 Aralık 2013 / 19:45

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder