Tavan Arası;2005 yılında şehrin tam göbeğinde uzun yıllar boyunca oturduğumuz evden, yine Bursa'nın içinde Uludağın eteklerinde sessiz-sakin bir köye taşınıp yerleşmiştik. 
Gerekçe; Babamı anlatan;
"Hiçbir şehre ait olamam gezginim ben kalamam, yerleşmek boğar beni, her sabah aynı komşu suratı, hep aynı çıkışsız kapı, hep aynı..."  bu sözlerdi..
Aynı zamanda; şehrin yorgunluğu, dükkanımızın stresi, kiraların enflasyonu takip etmemecesine artması, hiç boş yer kalmayan apartman furyası, insan kalabalığı, trafik, radyasyon, doğadan uzak kalmak, vitrinlerdeki kışlık kıyafetlerin kalkıp yazlık dekorasyonun yapılmış olmasıyla ancak Baharın geldiğini anlamak vs.

Babamın o köyde bize göstermeye gerek duymadan tuttuğu evi bize anlatışını ise hiç unutamıyorum :)
Doğu mimarisinin tüm güzelliklerini bünyesinde toplayan bir villa, Binbir gece masallarındaki sarayları çağrıştıran..
1990 yılında yapılan zümrüt yeşilliğin içerisindeki o ev, belki de Ulusal Mimarlık ödülü almıştır diye düşünürken, düşten gerçeğe döndüğümde ise oraya hiçbir mimarın ayağı düşmüş müdür acaba? diye düşünmüştüm :)

Ama gerçeklik payı vardı, evin içi bir saray olmasa da dışarısı "cennet" diye tabir edilen muhteşem bir güzellikteydi.
Zümrüt Yeşili bir ortamda özgürce dolaşan geyikler, rakunlar ve her perdeden müzik çalan neşeli kuşlar...
Orada insanın kendini dinleyebileceği ve dinleneceği o kadar çok zaman ve mekan vardı ki..
Her şey muhteşemdi, 2 sene boyunca çok fazla dinlenip tekrar yorucu şehir hayatına geri dönüp şuan oturduğumuz eve gelmiştik. Şimdi ara-ara oraya ait fotoğraflar çıktıkça karşıma, orada geçen günler canlanıyor tekrar gözümde.

Bu bahsettiğim köy, Bursa Kazancı köyü. Yerleşmek için olmasa bile yolu İnegöl taraflarına düşenlerin mutlaka bir mola verip o köyde bir kaç saat dinlenip öyle geçmelerini tavsiye ederim.


                                                                                                                                                                10 Ekim 2012 / 18:00

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder